piątek, 16 maja 2014

Pomysł na własną firmę i co dalej?

Wielu młodych Polaków po skończeniu szkoły, bądź ukończeniu studiów zastanawia się, w jaki sposób rozpocząć własną karierę zawodową. W związku z tym, że w chwili obecnej w Polsce nawet ukończenie renomowanej uczelni nie daje gwarancji znalezienia zatrudnienia, duża część absolwentów zastanawia się nad założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek jest z pewnością bardzo satysfakcjonująca, jednak wymaga wiedzy dotyczącej zarządzania firmą, a także dużego zaangażowania.


Sposoby pozyskiwania środków na założenie firmy


Wraz z pomysłem na własny biznes, pojawia się pierwszy poważny problem początkującego przedsiębiorcy, a mianowicie skąd wziąć kapitał na założenie działalności gospodarczej. Obecnie finansowanie przedsiębiorstw jest możliwe za pomocą dotacji unijnych, bądź też kredytów bankowych. Choć banki oferują już kredyty dla osób zakładających działalność gospodarczą, to chętniej pożyczają pieniądze przedsiębiorcom, którzy od jakiegoś czasu działają już na rynku. Kredytowanie już istniejących firm, które przynoszą zyski jest dla banków mniej ryzykowne niż finansowanie firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Dlatego też myśląc o pozyskaniu kapitału, dzięki któremu można założyć firmę, warto pomyśleć również o dotacjach unijnych. Choć ich uzyskanie wymaga wypełnienia wielu dokumentów, to jeśli projekt jest dobrze napisany, nie posiada błędów merytorycznych, to powinien zostać zaakceptowany. Należy pamiętać, że najłatwiej dotację z Unii Europejskiej dostać na projekt, który jest innowacyjny. Innowacyjność i nowe technologie to te dziedziny, które są szczególnie cenione w ramach projektów unijnych.

Sposób na przezwyciężenie pierwszych trudności w funkcjonowaniu firmy


Kiedy przedsiębiorca ma już za sobą pierwszy krok i uda mu się założyć własną działalność gospodarczą, z reguły pojawiają się pierwsze problemy. Najczęściej występującym problemem jest brak kapitału na dalszą egzystencję. Rzadko zdarza się bowiem tak, że nowa firma od razu przynosi zyski. Najczęściej potrzeba czasu na to, aż klienci zaufają nowej marce. By przetrwać ten trudny moment warto wziąć kredyt dla firm, które istnieją już od pewnego czasu. Taki zastrzyk gotówki może pomóc przeczekać trudny okres. Warto wykorzystać te środki również na nową kampanię reklamową, która ponownie przypomni klientom o istnieniu firmy i przyciągnie nowych. Moment gdy zaczyna brakować pieniędzy, a firma nie przynosi oczekiwanych zysków jest jednym z najtrudniejszych dla młodych przedsiębiorców. Należy podjąć decyzję czy dalej angażować się w projekt, który w końcu wypali, czy też wycofać się z niego, minimalizując straty. Bez względu na podjętą decyzję, powinna ona być dokładnie przemyślana i podjęta za akceptacją najbliższych.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?

Nasze oszczędności możemy przetrzymywać tradycyjnie, możemy też skorzystać z szerokiej oferty wielu banków i założyć proponowane przez któryś z nich konto oszczędnościowe. Ta opcja będzie dla nas z pewnością korzystniejsza. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, rachunek tego typu ma sporo zalet, zwłaszcza w przypadku tych osób, które posiadają znaczną nadwyżkę finansową - ich oszczędności pozwolą im dodatkowo zarobić.


Zaletą takich kont jest bezpieczeństwo - to po pierwsze. Po drugie, konta oszczędnościowe charakteryzują się swobodą w operowaniu swoimi środkami. W przeciwieństwie do lokaty nie ma tu konieczności przetrzymywania pieniędzy na rachunku przez określoną ilość czasu. Wpłaty i wypłaty zaś mogą być dokonywane w dowolnym momencie, jak w przypadku tradycyjnego rachunku typu ROR.

Kolejną, najbardziej chyba kuszącą zaletą, jest naliczanie odsetek od trzymanych na koncie oszczędności. Mając tą świadomość dobrze skorzystać z czegoś takiego jak ranking kont oszczędnościowych, czyli z internetowej porównywarki, która na bieżąco aktualizuje informacje o oprocentowaniu rachunków w różnych bankach.

Konto oszczędnościowe jest darmowe, co oznacza, że za prowadzenie rachunku klient nie ponosi żadnych finansowych obciążeń. To, na co należy jednak zwrócić uwagę to to, że mimo powszechnej, darmowej opcji prowadzenia konta, najczęściej należy płacić za przelewy, o ile dokonujemy ich częściej niż raz miesiącu. Niektóre banki oferują darmowe operacje finansowe także z konta oszczędnościowego, wiąże się do jednak najczęściej z niższym oprocentowaniem.

Jak łatwo zwiększyć swoje oszczędności?

W czasach niepewności na rynku finansowym coraz chętniej szukamy sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jednak nie każdy ma tyle zapału, by każdego miesiąca przeznaczać kilkaset, czy chociaż kilkadziesiąt złotych na poczet swoich oszczędności. Pieniądze mają to do siebie, że lubią nam szybko uciekać z portfela. Jest jednak kilka sposobów na proste, niemalże niezauważalne oszczędzanie naszej gotówki i gromadzenie ich na przyszłość.

Zlecenie stałe na oszczędzanie

Pierwszym, bardzo prostym sposobem pozwalającym nam na oszczędzanie pieniędzy niemalże bez naszego zaangażowania jest założenie konta oszczędnościowego w jednym z banków. Drugim krokiem powinno być ustanowienie zlecenia stałego w jakiejś niewielkiej kwocie – może to być na przykład 5 złotych wysyłane z naszego konta na rachunek oszczędnościowy w każdy poniedziałek. Wystarczy zlecenie stałe ustawić z częstotliwością 7 dni i od razu nasze oszczędności będą rosły a saldo rachunku bieżącego nie będzie się znacząco zmieniało. Takich oszczędności nawet nie zauważymy, ale po jakimś czasie urosną znacząco.

Programy oszczędnościowe

Drugim sposobem jest przystąpienie do jakiegoś programu oszczędnościowego, w którym okresowo przelewamy pieniądze na przykład na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Innym rozwiązaniem jest niedawno wprowadzony program mSaver, który umożliwia nam oszczędzanie pieniędzy podczas dokonywania codziennych zakupów. W przypadku tego programu możemy zdecydować się na odkładanie każdego miesiąca stałej kwoty a dodatkowo nasze konto oszczędnościowe rośnie dzięki trzem innym rozwiązaniom – zaokrąglaniu kwot płaconych w sklepach do pełnych dziesięciu złotych, pobieraniu prowizji kwotowej która w całości idzie na nasze konto oszczędnościowe lub pobieranie tej samej prowizji, tylko ustalonej procentowo w zależności od wartości naszych zakupów.

Korzystanie z kart kredytowych z funkcją cashback

Funkcja cashback istnieje w wielu kartach kredytowych i pozawala nam na otrzymywanie części pieniędzy wydanych przez nas z powrotem na nasze konto bankowe. Zazwyczaj jest to około 1%, jednak są też banki, które oferują kilka procent zwrotu w przypadku decyzji o zakupach u poszczególnych sprzedawców. Warto starać się o takie karty kredytowe, bowiem pieniądze z nich uzyskane wracają do nas właściwie bez żadnych wymagań wobec nas. Można je śmiało przeznaczyć na nasze oszczędności, które w ten sposób będą rosły o kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie.