środa, 20 stycznia 2016

Czy warto zakładać dziecku lokatę?



Moim zdaniem, tak. Co prawda, nie można założyć lokaty bezpośrednio dziecku, ale sobie jak najbardziej można. Dzięki temu możliwe będzie regularne odkładanie pieniędzy np. na studia dla naszego dziecka, na jego przyszłe mieszkanie czy po prostu lepszy start życiowy.


Zakładając lokatę dla dziecka, najlepiej wybrać lokatę długoterminową. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim wyższym oprocentowaniem, niż w przypadku pozostałych lokat. Minusem tego rozwiązania jest to, że aby zwiększyć wkład, należy poczekać do zakończenia jednej lokaty i zakładać następną na większą kwotę. Można również założyć konto oszczędnościowe, na które będziemy wpłacać pieniądze regularnie. Trzeba wtedy jednak liczyć się z mniejszym oprocentowaniem. Dobrym rozwiązaniem są w tej sytuacji lokaty dynamiczne, które pozwalają zwiększać ilość zainwestowanych pieniędzy w trakcie ich trwania. Oprocentowanie jest wtedy niższe, niż w przypadku lokaty długoterminowej, ale jednocześnie wyższe niż na koncie oszczędnościowym.

Lokata bankowa dla dziecka jest dobrym pomysłem również dlatego, że ulokowane w ten sposób pieniądze, zabezpieczone są przed skutkami inflacji ponieważ oprocentowanie lokaty zawsze jest wyższe niż poziom inflacji. Nawet wpłacanie co miesiąc niewielkiej kwoty, może skutkować, że po 18 latach czy 19 latach, kiedy dziecko będzie wybierało wymarzone studia, zaoszczędzona kwota będzie niemal dwukrotnie wyższa, niż faktycznie wpłacone przez nas pieniądze.

Kolejną zaletą oszczędzania pieniędzy dla naszych dzieci jest to, że dziecko już od wczesnej młodości ma świadomość posiadania swoich pieniędzy. W ten sposób uczy się ono od rodziców, że warto oszczędzać. Tym bardziej, że większość dzieci dostaje pieniądze od rodziny przy co najmniej kilku okazjach w roku. Kiedy dziecko jest jeszcze małe, to rodzice decydują na co wydać jego pieniądze. Można je oczywiście wydać na jego bieżące potrzeby czy zachcianki. Jednak korzyść jest wtedy tylko chwilowa. Możemy też zainwestować takie pieniądze w jego lokatę. Kiedy dziecko dorośnie, na pewno będzie nam wdzięczne za to, że umożliwiliśmy mu samodzielne decydowanie o jego pieniądzach. Ponadto uzbierane pieniądze mogą być przeznaczone na znacznie ważniejsze dla niego rzeczy. Będzie to też dla niego kolejny przykład na to, że nie warto wydawać wszystkich pieniędzy na bieżąco, bo odkładając je można jedynie skorzystać.
Dowiedz się również jakie jest najlepsze oprocentowanie lokat 2016.

Konto oszczędnościowe, a lokata bankowa



Konto oszczędnościowe umożliwia elastyczne dysponowanie oszczędnościami jednocześnie oferując przy tym dość wysokie odsetki. Niestety banki coraz częściej utrudniają konsumentom możliwość korzystania z takiego produktu. Poniżej przedstawimy najczęstsze pułapki, które banki stosują w kontach oszczędnościowych.



Najczęstsze pułapki na koncie oszczędnościowym


Konta oszczędnościowe to połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego, z tymże na kontach oszczędnościowych otrzymujemy wyższe oprocentowanie i z wpłaconych środków finansowych możemy korzystać w każdej chwili. Jednak nie możemy zapomnieć, że konto oszczędnościowe działa na zupełnie innych zasadach niż lokata bankowa.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom konta oszczędnościowe. Niestety coraz częściej konsumenci narzekają na pułapki, które znacznie utrudniają swobodne korzystanie z tego typu rachunku. Z jakimi pułapkami w kontach oszczędnościowych możemy się najczęściej spotkać?

Aby móc być posiadaczem konta oszczędnościowego należy posiadać własny rachunek osobisty. Jednak większość banków nie pobiera żadnych opłat z tytułu prowadzenia konta oszczędnościowego więc w pewnym stopniu jest to opłacalne.

Jak wiadomo z konta oszczędnościowego pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. Jednak warto zaznaczyć, aby posiadacz konta oszczędnościowego wypłat nie dokonywał zbyt często, bo banki wprowadziły ograniczenia. Z reguły banki o tym nie wspominają, ale wiadomo, że tylko 1 wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatna. Za każdą kolejną wypłatę z tego konta bank będzie pobierał prowizję, która może wynieść nawet 10 zł. Zbyt częste wypłacanie pieniędzy z konta oszczędnościowego może powodować brak zysku, a nawet poniesienie strat.

Konta oszczędnościowe mają też kapitalizację odsetek, która poniekąd dla nie jednego z Nas może wydać się dziwna. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki naliczane są raz na miesiąc, co może być mało korzystne, ale z drugiej strony pozwoli uniknąć podatku Belki.
Aby banki mogły pozyskać nowych klientów, którzy byliby zainteresowani założeniem konta oszczędnościowego stosują tak zwane promocje czasowe. Promocje tego typu są jednocześnie wadą i zaletą kont oszczędnościowych. Dlaczego? Bo promocja ta wiąże się zazwyczaj ze zmiennym oprocentowaniem, co dla konsumenta oznacza, że bank w dowolnym momencie może swobodnie zmienić oprocentowanie konta oszczędnościowego, co dla nas oznacza tylko i wyłącznie straty w zyskach.

Wejdź po więcej wiadomości finansowych.

Jaki rodzaj lokaty wybrać



Pytanie zawarte w tytule, zadaje sobie większość osób, posiadających jakieś oszczędności, przeznaczone na inwestycje. Aby być uczciwym nie można wprost napisać, że jakaś lokata jest najlepsza. Poziom atrakcyjności lokaty zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań osoby, która gotowa jest zdeponować swoje pieniądze w banku. 
Dlatego banki oferują wiele rodzajów lokat, które posiadają różnorodne właściwości. Lokaty różnią się od siebie terminem zapadalności (czyli okresem, na jaki deponujemy pieniądze), wysokością oprocentowania, warunkami podjęcia zdeponowanych pieniędzy czy możliwością zwiększania wpłaconego kapitału.

Dla tych, dla których jak największy zysk, nie jest sprawą priorytetową, zalecane są [i]lokaty terminowe[/i]. Ich istota polega na tym, że wpłacamy pieniądze na określony czas, a w zamian za to bank wypłaca nam odsetki. Długość lokaty jest uzależniona od nas samych i może wynosić od 1 miesiąca do nawet 60 miesięcy. Wysokość oprocentowania zależy w największej mierze od czasu jej trwania – im dłuższy, tym większe odsetki bank jest w stanie nam zaproponować. Niestety kwoty wkładu nie można w tym przypadku zwiększać w miarę nabywania dodatkowych środków na inwestycje.


Dla osób, które są w stanie regularnie oszczędzać, najlepszym rozwiązaniem są [i]lokaty dynamiczne[/i]. Lokaty dynamiczne przeważnie nie mają terminu zapadalności i dają możliwość stopniowego dopłacania pieniędzy i przyrostu odsetek od coraz większej kwoty.
Osoby oszczędzające pieniądze na konkretny cel, ale nie umiejące samodzielnie zmobilizować się do oszczędzania, mogą skorzystać z [i]lokaty pieniężnej[/i]. Jest to specyficzny rodzaj lokaty. W tym przypadku klient zawiera z bankiem umowę, zgodnie z którą, bank co miesiąc będzie odprowadzał z rachunku klienta określoną kwotę i deponował ją na lokacie. W ten sposób – podobnie jak w lokacie dynamicznej – odsetki będą narastały od coraz większej kwoty. Lokata jest zamykana w momencie, kiedy znajdzie się na niej kwota, określona w umowie, jako kwota kończąca nasz proces oszczędzania.

Kolejnym rodzajem lokat, są [i]lokaty progresywne[/i]. Działają one podobnie, do lokat terminowych. Różnica polega na tym, że zakładane są z reguły na dłuższe okresy, co najmniej 12 lub 24 miesiące. Co prawda, oprocentowanie jest korzystniejsze, niż w przypadku lokaty terminowej, ale otrzymamy je w całości tylko, jeśli nie przerwiemy lokaty wcześniej, niż zapisano w umowie. W przypadku wcześniejszego zakończenia lokaty, otrzymamy znacznie niższą kwotę odsetek.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz tutaj oszczednoscionline.pl