środa, 17 lutego 2016

Czy opłaca się kupować drugie mieszkanie na kredytNiektórzy z nas kupili mieszkanie już jakiś czas temu i zastanawiają się nad jego zamianą na większe lub w innej lokalizacji. Inni mając już swoje lokum i posiadając jakieś oszczędności zastanawiają się nad zakupem drugiej nieruchomości w celu jej wynajmowania. Dla obu tych grup istnieje kilka opcji, w zależności od ich sytuacji finansowej i rodzaju praw do obecnych mieszkań.

Przeprowadzamy się

Dla tych, którzy chcą zmienić miejsce zamieszkania najbardziej logicznym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkania i kupno drugiego. W tej sytuacji pieniądze otrzymane ze sprzedaży mogą posłużyć jako wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Uzyskana ze sprzedaży kwota uzależniona będzie od tego czy mieszkanie było kupione za gotówkę lub jest już spłacone (wtedy do dyspozycji mamy kwotę równą całkowitej wartości mieszkania), czy też nadal spłacamy za nie kredyt (wtedy uzyskana kwota będzie znacznie mniejsza ponieważ większość środków zostanie przeznaczona na spłatę pozostałego kredytu). Istnieje jednak inne rozwiązanie. Można wziąć kredyt mieszkaniowy na nowe mieszkanie, a dawne lokum przeznaczyć na wynajem. Będzie to, oczywiście znacznie prostsze, kiedy stare mieszkanie nie jest obciążone kredytem. Ale nawet jeśli nadal ciąży na nim hipoteka, to jeszcze nic straconego. Jeżeli wynajem tego mieszkania może stanowić atrakcyjna ofertę na rynku wynajmu nieruchomości, a bank będzie skłonny do udzielenia kredytu na druga nieruchomość, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Można powiedzieć, że w pewnym sensie nieruchomość będzie się spłacać sama lub będziemy dokładać niewielką kwotę, a w perspektywie dłuższego okresu może się okazać, że wartość nieruchomości znacznie wzrośnie i wtedy zdecydujemy się na jej sprzedaż. Warunkiem uzyskanie kredytu będzie oświadczenie kredytobiorcy, że nowe lokum kupuje na własny użytek, a stare będzie wynajmował. Niektóre banki wymagają w tej sytuacji zarejestrowania działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości.
Inwestujemy

Ci, którzy chcą w jakiś sposób zainwestować swoje oszczędność, a ich osobiste potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone, mogą rozważyć możliwość kupna drugiej nieruchomości z przeznaczeniem jej na wynajem. Zasady będą podobne jak w wyżej opisanym przypadku, z tymże tu wszystko zależeć będzie od tego jak atrakcyjna na rynku wynajmu będzie kupowana nieruchomość. Taka inwestycja będzie szczególnie opłacalna w miastach, w których jest dużo studentów. Może się okazać, że miesięczna kwota uzyskana z wynajmu kilku osobnych pokoi dla studentów, będzie nawet wyższa niż rata kredytu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz