piątek, 16 maja 2014

Jak łatwo zwiększyć swoje oszczędności?

W czasach niepewności na rynku finansowym coraz chętniej szukamy sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jednak nie każdy ma tyle zapału, by każdego miesiąca przeznaczać kilkaset, czy chociaż kilkadziesiąt złotych na poczet swoich oszczędności. Pieniądze mają to do siebie, że lubią nam szybko uciekać z portfela. Jest jednak kilka sposobów na proste, niemalże niezauważalne oszczędzanie naszej gotówki i gromadzenie ich na przyszłość.

Zlecenie stałe na oszczędzanie

Pierwszym, bardzo prostym sposobem pozwalającym nam na oszczędzanie pieniędzy niemalże bez naszego zaangażowania jest założenie konta oszczędnościowego w jednym z banków. Drugim krokiem powinno być ustanowienie zlecenia stałego w jakiejś niewielkiej kwocie – może to być na przykład 5 złotych wysyłane z naszego konta na rachunek oszczędnościowy w każdy poniedziałek. Wystarczy zlecenie stałe ustawić z częstotliwością 7 dni i od razu nasze oszczędności będą rosły a saldo rachunku bieżącego nie będzie się znacząco zmieniało. Takich oszczędności nawet nie zauważymy, ale po jakimś czasie urosną znacząco.

Programy oszczędnościowe

Drugim sposobem jest przystąpienie do jakiegoś programu oszczędnościowego, w którym okresowo przelewamy pieniądze na przykład na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Innym rozwiązaniem jest niedawno wprowadzony program mSaver, który umożliwia nam oszczędzanie pieniędzy podczas dokonywania codziennych zakupów. W przypadku tego programu możemy zdecydować się na odkładanie każdego miesiąca stałej kwoty a dodatkowo nasze konto oszczędnościowe rośnie dzięki trzem innym rozwiązaniom – zaokrąglaniu kwot płaconych w sklepach do pełnych dziesięciu złotych, pobieraniu prowizji kwotowej która w całości idzie na nasze konto oszczędnościowe lub pobieranie tej samej prowizji, tylko ustalonej procentowo w zależności od wartości naszych zakupów.

Korzystanie z kart kredytowych z funkcją cashback

Funkcja cashback istnieje w wielu kartach kredytowych i pozawala nam na otrzymywanie części pieniędzy wydanych przez nas z powrotem na nasze konto bankowe. Zazwyczaj jest to około 1%, jednak są też banki, które oferują kilka procent zwrotu w przypadku decyzji o zakupach u poszczególnych sprzedawców. Warto starać się o takie karty kredytowe, bowiem pieniądze z nich uzyskane wracają do nas właściwie bez żadnych wymagań wobec nas. Można je śmiało przeznaczyć na nasze oszczędności, które w ten sposób będą rosły o kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie.

1 komentarz:

  1. Ja osobiście staram się samemu oszczędzać. Chociaż ostatnio wyrobiłem sobie kartę https://www.igoriacard.com/anonimowa-karta-dla-studentow dzięki której mam możliwość płacenia poza granicami kraju. Oczywiście jest to karta walutowa, gdyż takiej potrzebowałem.

    OdpowiedzUsuń