piątek, 16 maja 2014

Pomysł na własną firmę i co dalej?

Wielu młodych Polaków po skończeniu szkoły, bądź ukończeniu studiów zastanawia się, w jaki sposób rozpocząć własną karierę zawodową. W związku z tym, że w chwili obecnej w Polsce nawet ukończenie renomowanej uczelni nie daje gwarancji znalezienia zatrudnienia, duża część absolwentów zastanawia się nad założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek jest z pewnością bardzo satysfakcjonująca, jednak wymaga wiedzy dotyczącej zarządzania firmą, a także dużego zaangażowania.


Sposoby pozyskiwania środków na założenie firmy


Wraz z pomysłem na własny biznes, pojawia się pierwszy poważny problem początkującego przedsiębiorcy, a mianowicie skąd wziąć kapitał na założenie działalności gospodarczej. Obecnie finansowanie przedsiębiorstw jest możliwe za pomocą dotacji unijnych, bądź też kredytów bankowych. Choć banki oferują już kredyty dla osób zakładających działalność gospodarczą, to chętniej pożyczają pieniądze przedsiębiorcom, którzy od jakiegoś czasu działają już na rynku. Kredytowanie już istniejących firm, które przynoszą zyski jest dla banków mniej ryzykowne niż finansowanie firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Dlatego też myśląc o pozyskaniu kapitału, dzięki któremu można założyć firmę, warto pomyśleć również o dotacjach unijnych. Choć ich uzyskanie wymaga wypełnienia wielu dokumentów, to jeśli projekt jest dobrze napisany, nie posiada błędów merytorycznych, to powinien zostać zaakceptowany. Należy pamiętać, że najłatwiej dotację z Unii Europejskiej dostać na projekt, który jest innowacyjny. Innowacyjność i nowe technologie to te dziedziny, które są szczególnie cenione w ramach projektów unijnych.

Sposób na przezwyciężenie pierwszych trudności w funkcjonowaniu firmy


Kiedy przedsiębiorca ma już za sobą pierwszy krok i uda mu się założyć własną działalność gospodarczą, z reguły pojawiają się pierwsze problemy. Najczęściej występującym problemem jest brak kapitału na dalszą egzystencję. Rzadko zdarza się bowiem tak, że nowa firma od razu przynosi zyski. Najczęściej potrzeba czasu na to, aż klienci zaufają nowej marce. By przetrwać ten trudny moment warto wziąć kredyt dla firm, które istnieją już od pewnego czasu. Taki zastrzyk gotówki może pomóc przeczekać trudny okres. Warto wykorzystać te środki również na nową kampanię reklamową, która ponownie przypomni klientom o istnieniu firmy i przyciągnie nowych. Moment gdy zaczyna brakować pieniędzy, a firma nie przynosi oczekiwanych zysków jest jednym z najtrudniejszych dla młodych przedsiębiorców. Należy podjąć decyzję czy dalej angażować się w projekt, który w końcu wypali, czy też wycofać się z niego, minimalizując straty. Bez względu na podjętą decyzję, powinna ona być dokładnie przemyślana i podjęta za akceptacją najbliższych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz