środa, 31 grudnia 2014

Jak uzyskać większy kredyt hipoteczny?

Dla wielu Polaków zaciągniecie kredytu jest jedyną możliwością, by uzyskać środki na zakup wymarzonego mieszkania. Do tego potrzebna jest przede wszystkim zdolność kredytowa, gdyż bez niej żaden bank nie pożyczy nam pieniędzy. Ważne jest zatem, by mieć stabilną sytuację finansową i przede wszystkim niebudzącą wątpliwości historię kredytową, jeśli w przeszłości posiadaliśmy już jakieś zobowiązania wobec banków. Co jednak w sytuacji, kiedy bez przeszkód otrzymaliśmy kredyt mieszkaniowy, ale jest on niewystarczający, by kupić nasze wymarzone mieszkanie?

Pozytywna historia kredytowa

Najwięcej problemów z uzyskaniem kredytowania mają osoby, których dochody nie przekraczają średniej krajowej, a ponieważ banki w ostatnich latach zaostrzyły procedury i warunki udzielania kredytów, to takim osobom jest znacznie trudniej uzyskać środki na sfinansowanie zakupu mieszkania. Najlepszym sposobem, by przekonać bank jest wzrost dochodów, jednak w wielu przypadkach może okazać się to niemożliwe, dlatego warto przekonać bank do swojej wiarygodności. W tym celu pomocne będzie zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, która uwiarygodni nas jako solidnego klienta spłacającego terminowo wszystkie zobowiązania. Jeśli zatem nie mieliśmy wcześniej żadnych zobowiązań, warto odłożyć kredyty hipoteczne styczeń 2015 na później i postarać się o jakąś mniejszą pożyczkę na zakup sprzętu domowego użytku, mebli, samochodu. Kwota tak na prawdę ie ma znaczenia, a ważne są terminowe spłaty, które zbudują naszą historię kredytową i uwiarygodnią nas jako solidnego i godnego zaufania kredytobiorcę. Dobre informacje płynące o nas z Biura Informacji Kredytowej z pewnością przybliżą nas do tego, by w przyszłości zaciągnąć najlepszy kredyt hipoteczny, który sfinansuje nasze wymarzone mieszkanie.

Spłata zaległych zobowiązań

Pozytywna historia kredytowa jest bardzo ważna w kontekście starań o kolejne kredytowanie, ale należy przy tym pamiętać, że każde niespłacone zobowiązanie może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową i obniżyć wysokość zobowiązania, jeśli takowe otrzymamy. Zdolność kredytowa jest bowiem wyliczana na podstawie naszej aktualnej kondycji finansowej i od dochodu bank odejmuje raty wszystkich niespłaconych jeszcze zobowiązań, dlatego zanim złożymy wniosek o kredyt mieszkaniowy warto postarać się o spłatę wcześniejszych zadłużeń, albo jeśli jest ich wiele dokonać konsolidacji z obniżoną miesięczną ratą.

Współkredytobiorca


Dobrym rozwiązaniem, by uzyskać kredyt hipoteczny i przede wszystkim zdolność kredytową, jest współdzielenie kredytowania z kimś bliskim. W tym wypadku banki biorą pod uwagę sytuację materialną wszystkich kredytobiorców, a uzyskane w ten sposób większe łączne dochody mogą spowodować dużo łatwiejsze uzyskanie kredytowania i większą wartość zaciąganego zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku współkredytobiorców starszych w wieku od 50 lat wzwyż banki mogą nie zgodzić się na długoletnie kredytowanie przekraczające 20 lat, lub zażądać wykupienia ubezpieczenia na życie.

1 komentarz:

  1. Świetny wpis! Ja właśnie szukam mieszkania nowe wrocław sprzedaż i zastanawiam się o jaki kredyt się starać. A chciałabym duże i przestronne mieszkanie więc większy kredyt zdecydowanie by się przydał :)

    OdpowiedzUsuń