środa, 31 grudnia 2014

Konsolidacja sposobem na poradzenie sobie z długami?

Konsolidacja kredytów to niezmiernie popularne hasło wśród klienteli banków. Kredyt konsolidacyjny opiera się na łączeniu różnych kredytów, które pozyskaliśmy, nawet, kiedy są one zaciągnięte w odmiennych bankach. Łączenia pożyczek dokonuje się najczęściej wtedy, kiedy nie radzimy sobie ze spłatą tychże zaciągniętych zobowiązań. We wspominany sposób opłacamy pojedynczą należność, a nie kilka, jak do tego czasu.


Kredyty konsolidacyjne zapewniają tym samym możliwość określania jednej należności, zamiast spłacania wielu należności w różnorodnych terminach. Dzięki temu klient łatwiej zapamiętuje dzień opłaty poszczególnej należności i może czuwać nad terminowością spłacania pożyczki. Kolejną zaletą, którą posiada kredyt konsolidacyjny jest fakt, że wysokość raty jest niższa niż koszt rat wszelakich kredytów, jakie wcześniej spłacaliśmy. Mniejsza rata pożyczki jest możliwa głównie dzięki wydłużeniu okresu opłacania pożyczki, przez co wzrasta jednak ogólny koszt pożyczki.

Aby konsolidacja kredytów mogła być jak najlepsza, trzeba pamiętać o właściwym jej dokonaniu. Do połączenia kredytów najczęściej dochodzi bowiem podczas łączenia obciążenia karty kredytowej i dość drogich kredytów gotówkowych. Jeśli jednak zaciągamy kredyt konsolidacyjny, żeby złączyć zaciągnięte wcześniej kredyty, ale bez zmiany terminu spłaty, opisywana operacja może okazać się nieopłacalna. Dzieje się tak, bowiem sama konsolidacja kredytu pociąga za sobą wyższe oprocentowanie, jakie w następstwie wytwarza większe koszty naszego kredytu. W związku z tym istotne jest, aby kredyt konsolidacyjny obejmował termin spłaty, który nie narazi nas na znaczne koszty.

Aby dostać tego rodzaju kredyt, należy przejść analogiczną drogę, jak w przypadku pobierania zwykłego kredytu. Najczęściej kredyty konsolidacyjne niosą ze sobą konieczność gwarancji w postaci nieruchomości. Nadmieniona nieruchomość nie musi być jednakże naszą prywatną własnością, bowiem może należeć między innymi do członka rodziny bądź kolegi. Odstępstwem jest sytuacja, gdy jeden z aktualnych kredytów jest zobowiązaniem hipotecznym. Ponadto bank bierze pod uwagę naszą historię kredytową. Jeśli wcześniejsze zobowiązania nie były płacone o czasie bank może odmówić nam prezentowanego kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz