środa, 31 grudnia 2014

Kapitalizacja odsetek na lokatach – co warto o niej wiedzieć?

Jednym z ważnych parametrów lokat bankowych, oprócz ich oprocentowania, jest kapitalizacja odsetek. Kapitalizacja ta polega na dodaniu przez bank odsetek do kwoty zdeponowanej na lokacie. Odsetki te najczęściej doliczane są do kwoty bazowej lokaty. W interesie oszczędzającego leży, aby kapitalizacja dała mu jak najwięcej zysków. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?


Im krótszy okres kapitalizacji, tym więcej zysków

Dla klientów szukających odpowiednich lokat bankowych dla siebie najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie takich, w przypadku których kapitalizacja odsetek następuje w jak najkrótszych okresach. Obecnie dostępne są nawet lokaty bankowe z codzienną kapitalizacją odsetek, jednak ze względu na podatek Belki, który rozliczany jest już na mniej korzystnych warunkach, nie są one aż tak popularne jak kiedyś. Oprócz kapitalizacji codziennej także dostępne są lokaty z kapitalizacją odsetek co miesiąc, co kwartał i co rok. Również wyróżnia się te lokaty, w których kapitalizacja następuje po ich zakończeniu, na przykład po miesiącu czy trzech miesiącach.

Przy tej samej kwocie lokaty łatwo obliczyć, że im krótsze okresy pomiędzy kapitalizacją odsetek, tym zysk z lokaty będzie wyższy, ponieważ odsetki są każdorazowo dopisywane do kwoty bazowej lokaty. W ten sposób kolejna kapitalizacja odbywa się już od wyższej sumy środków. Naturalnie, im oprocentowanie będzie wyższe, tym również oszczędzający może liczyć na lepszy zysk.

Jak sprawdzić okres kapitalizacji odsetek?

Często informacje o okresie kapitalizacji odsetek zawiera porównanie lokat – warto sprawdzić takie rankingi, ponieważ czytelnie zestawiają różne oferty banków. Gdy takie dane nie są w nich umieszczone, w takim przypadku trzeba już zapoznać się z nimi w regulaminie czy umowie lokaty – dokumenty można zwykle znaleźć na stronach internetowych banków.

Podsumowując, gdy sprawdzasz oferty, zwróć też uwagę na okres kapitalizacji odsetek i oprocentowanie lokat styczeń 2015. Im krótszy okres kapitalizacji i wyższe oprocentowanie, tym twoje zyski będą wyższe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz