środa, 20 stycznia 2016

Czy warto zakładać dziecku lokatę?Moim zdaniem, tak. Co prawda, nie można założyć lokaty bezpośrednio dziecku, ale sobie jak najbardziej można. Dzięki temu możliwe będzie regularne odkładanie pieniędzy np. na studia dla naszego dziecka, na jego przyszłe mieszkanie czy po prostu lepszy start życiowy.


Zakładając lokatę dla dziecka, najlepiej wybrać lokatę długoterminową. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim wyższym oprocentowaniem, niż w przypadku pozostałych lokat. Minusem tego rozwiązania jest to, że aby zwiększyć wkład, należy poczekać do zakończenia jednej lokaty i zakładać następną na większą kwotę. Można również założyć konto oszczędnościowe, na które będziemy wpłacać pieniądze regularnie. Trzeba wtedy jednak liczyć się z mniejszym oprocentowaniem. Dobrym rozwiązaniem są w tej sytuacji lokaty dynamiczne, które pozwalają zwiększać ilość zainwestowanych pieniędzy w trakcie ich trwania. Oprocentowanie jest wtedy niższe, niż w przypadku lokaty długoterminowej, ale jednocześnie wyższe niż na koncie oszczędnościowym.

Lokata bankowa dla dziecka jest dobrym pomysłem również dlatego, że ulokowane w ten sposób pieniądze, zabezpieczone są przed skutkami inflacji ponieważ oprocentowanie lokaty zawsze jest wyższe niż poziom inflacji. Nawet wpłacanie co miesiąc niewielkiej kwoty, może skutkować, że po 18 latach czy 19 latach, kiedy dziecko będzie wybierało wymarzone studia, zaoszczędzona kwota będzie niemal dwukrotnie wyższa, niż faktycznie wpłacone przez nas pieniądze.

Kolejną zaletą oszczędzania pieniędzy dla naszych dzieci jest to, że dziecko już od wczesnej młodości ma świadomość posiadania swoich pieniędzy. W ten sposób uczy się ono od rodziców, że warto oszczędzać. Tym bardziej, że większość dzieci dostaje pieniądze od rodziny przy co najmniej kilku okazjach w roku. Kiedy dziecko jest jeszcze małe, to rodzice decydują na co wydać jego pieniądze. Można je oczywiście wydać na jego bieżące potrzeby czy zachcianki. Jednak korzyść jest wtedy tylko chwilowa. Możemy też zainwestować takie pieniądze w jego lokatę. Kiedy dziecko dorośnie, na pewno będzie nam wdzięczne za to, że umożliwiliśmy mu samodzielne decydowanie o jego pieniądzach. Ponadto uzbierane pieniądze mogą być przeznaczone na znacznie ważniejsze dla niego rzeczy. Będzie to też dla niego kolejny przykład na to, że nie warto wydawać wszystkich pieniędzy na bieżąco, bo odkładając je można jedynie skorzystać.
Dowiedz się również jakie jest najlepsze oprocentowanie lokat 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz