środa, 20 stycznia 2016

Konto oszczędnościowe, a lokata bankowaKonto oszczędnościowe umożliwia elastyczne dysponowanie oszczędnościami jednocześnie oferując przy tym dość wysokie odsetki. Niestety banki coraz częściej utrudniają konsumentom możliwość korzystania z takiego produktu. Poniżej przedstawimy najczęstsze pułapki, które banki stosują w kontach oszczędnościowych.Najczęstsze pułapki na koncie oszczędnościowym


Konta oszczędnościowe to połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego, z tymże na kontach oszczędnościowych otrzymujemy wyższe oprocentowanie i z wpłaconych środków finansowych możemy korzystać w każdej chwili. Jednak nie możemy zapomnieć, że konto oszczędnościowe działa na zupełnie innych zasadach niż lokata bankowa.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom konta oszczędnościowe. Niestety coraz częściej konsumenci narzekają na pułapki, które znacznie utrudniają swobodne korzystanie z tego typu rachunku. Z jakimi pułapkami w kontach oszczędnościowych możemy się najczęściej spotkać?

Aby móc być posiadaczem konta oszczędnościowego należy posiadać własny rachunek osobisty. Jednak większość banków nie pobiera żadnych opłat z tytułu prowadzenia konta oszczędnościowego więc w pewnym stopniu jest to opłacalne.

Jak wiadomo z konta oszczędnościowego pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. Jednak warto zaznaczyć, aby posiadacz konta oszczędnościowego wypłat nie dokonywał zbyt często, bo banki wprowadziły ograniczenia. Z reguły banki o tym nie wspominają, ale wiadomo, że tylko 1 wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatna. Za każdą kolejną wypłatę z tego konta bank będzie pobierał prowizję, która może wynieść nawet 10 zł. Zbyt częste wypłacanie pieniędzy z konta oszczędnościowego może powodować brak zysku, a nawet poniesienie strat.

Konta oszczędnościowe mają też kapitalizację odsetek, która poniekąd dla nie jednego z Nas może wydać się dziwna. W przypadku kont oszczędnościowych odsetki naliczane są raz na miesiąc, co może być mało korzystne, ale z drugiej strony pozwoli uniknąć podatku Belki.
Aby banki mogły pozyskać nowych klientów, którzy byliby zainteresowani założeniem konta oszczędnościowego stosują tak zwane promocje czasowe. Promocje tego typu są jednocześnie wadą i zaletą kont oszczędnościowych. Dlaczego? Bo promocja ta wiąże się zazwyczaj ze zmiennym oprocentowaniem, co dla konsumenta oznacza, że bank w dowolnym momencie może swobodnie zmienić oprocentowanie konta oszczędnościowego, co dla nas oznacza tylko i wyłącznie straty w zyskach.

Wejdź po więcej wiadomości finansowych.

1 komentarz:

  1. Ja nigdy nie byłam dobra w oszczędzaniu, ale w końcu wzięłam się za siebie, założyłam konto oszczędnościowe i zaczęłam odkładać tam pieniądze na wkład własny do kredyty do mieszkania. I muszę się pochwalić bo jestem na etapie oglądania ofert na mieszkania na sprzedaż kraków !

    OdpowiedzUsuń