sobota, 1 listopada 2014

Co wybrać zamiast lokaty bankowej?

Lokaty bankowe są bardzo popularne, jednak ich rentowność mocno obniżyła się z powodu serii obniżek stóp procentowych. Stopy procentowe są obecnie na poziomie 2,5 procent, co jest najniższym wynikiem w historii. Lokaty bankowe nie kuszą więc inwestorów oprocentowaniem na poziomie, który umożliwiłby im osiąganie wysokich zysków. Ranking lokat wskazuje, że dziś można zarobić na nich maksymalnie 3 procent w skali roku. Jest to bardzo niewiele zważywszy na fakt, że nie istnieją już lokaty wolne od tzw. podatku Belki (pomniejsza on zyski o 19 procent sumy odsetek).

Inwestorzy coraz częściej szukają więc innych sposobów na powiększenie ilości posiadanego kapitału. Warto więc wymienić kilka rozwiązań, które umożliwiają osiąganie większych zysków niż na lokatach - co szerzej opisuje portal oszczednoscionline.pl.

Polisy typu unit linked


Polisy te są połączeniem ubezpieczenia na życie z inwestowaniem pieniędzy w fundusze kapitałowe. Kombinacja ta umożliwia osiąganie wysokiej stopy zwrotu, jednak ryzyko inwestycyjne jest dość spore. Ponadto rozwiązanie to zmusza inwestorów do kilkuletniego opłacania składek w regularnych odstępach czasu (co miesiąc, co kwartał, co pół roku lub co rok). Polisy typu unit linked są więc polecane głównie osobom preferującym inwestowanie długofalowe.

Akcje i obligacje


Akcje pozwalają na osiąganie nieograniczonych zysków, ale ryzyko z nimi związane jest ogromne - niedoświadczeni inwestorzy tracą pieniądze w 80% przypadków. Akcji nie powinny więc kupować osoby, które nie akceptują możliwości utraty kapitału. Bezpieczniejszym rozwiązaniem od akcji są obligacje – zwłaszcza Skarbu Państwa. Charakteryzują się one niższą stopą zwrotu, jednak zapewniają ochronę kapitału. Zyski z nich są porównywalne do zysków z lokaty lub nieco wyższe od nich, jednak sprzedaż obligacji przed końcem obowiązywania umowy nie powoduje utraty odsetek – wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje natomiast utratą całości zarobionych pieniędzy.

Złoto


Bardzo bezpieczną formą inwestowania jest także złoto. Zakup sztabek to jednak spory wydatek i nie każdy inwestor może sobie na niego pozwolić. Można jednak kupować złoto za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych – koszt zakupu jednej sztabki rozkłada się wtedy pomiędzy wielu inwestorów.

2 komentarze:

  1. Ja długo zastanawiałam się co zrobić z zarobionymi finansami w tym roku. Chciałam zainwestować, ale w rezultacie postanowiłam zainwestować w swój biznes i w reklamę. Myślę, że to mi się zwróci w najlepszej formie. Postawiłam na pozycjonowanie strony internetowej i już wysłałam zapytanie ofertowe do Fox Strategy !

    OdpowiedzUsuń
  2. Akcje i obligacje to świetna forma inwestowania. Jest duża szansa na wzbogacenie się w relatywnie krókim czasie. Lokaty bankowe tracą, bo oferują coraz gorsze warunki.
    Kolejnyą formą inwestowania jest pozycjonowanie, które poprawi widoczność witryny lub sklepu internetowego w wyszukiwarce, co pozwoli na odnalezienie nowych klientów. W Strategiczni.pl
    oferują takie usługi. :) Warto się z nimi zapoznać.

    OdpowiedzUsuń