wtorek, 8 lipca 2014

Co wybrać - lokata bankowa vs. konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy w bankach dla wielu osób jest najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowych zysków z odsetek. I choć w ostatnim czasie oprocentowanie produktów oszczędnościowych zdecydowanie spadło, to jednak w dalszym ciągu możliwe do osiągnięcia zyski przewyższają inflację. Banki oferują obecnie głównie dwa rodzaje produktów oszczędnościowych: lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Warto przyjrzeć się obu rozwiązaniom.


Lokaty bankowe

Lokata bankowa jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem. Polacy posiadają obecnie na nich kilkaset miliardów złotych, co sprawia, że lokaty są najpopularniejszym sposobem na dodatkowe zyski. Musimy wiedzieć, że lokaty są umowami zawieranymi na określony czas i z ustalonym z góry oprocentowaniem, dzięki czemu deponując pieniądze w banku od razu wiemy, jakich zysków możemy się spodziewać. Obecnie w bankach istnieje bardzo dużo rozmaitych produktów tego typu, wśród których zdecydowanie najpopularniejsze są lokaty terminowe, lokaty inwestycyjne czy też lokaty a'vista. Każdy z tych produktów nieco się od siebie różni, jednak wszystkie oferują bezpieczne pomnażanie naszych pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, ze w przypadku większości lokat nie mamy możliwości wcześniejszego zerwania umowy, a jeśli tego dokonamy, to stracimy wszystkie naliczone do tej pory odsetki. Lokaty bankowe są jednak najlepszym rozwiązaniem jeśli wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy potrzebowali naszych oszczędności do innego celu, niż ich pomnażanie.

Konto oszczędnościowe

Nieco innym produktem niż najlepsze lokaty lipiec 2014 jest konto oszczędnościowe. Jego zadaniem jest skłonienie nas do pomnażania własnych pieniędzy nawet w przypadku niewielkich kwot. Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że pieniądze pomnażane są nawet od najmniejszych kwot i nie ma minimalnej wartości na naszym koncie, do której doliczane są odsetki. Może się więc okazać, że nawet kilkudniowy dopływ większej gotówki na konto jest w stanie zapewnić nam kilka, czy nawet kilkadziesiąt złotych odsetek. Konto oszczędnościowe pozwala nam więc na oszczędzanie pieniędzy w dowolnym momencie i w dowolnej kwocie. Oprocentowanie często jest zbliżone do tego, które oferują lokaty bankowe, więc sprawdź bieżący ranking lokat dostępnych w Polsce i zainteresuj się tym rozwiązaniem wtedy, gdy będziesz posiadał wysokie przepływy pieniężne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz