środa, 30 lipca 2014

Różnice między lokatą bankową a kontem oszczędnościowym

Zasadnicza różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą polega przede wszystkim na polityce wypłacania zgromadzonych przez nas środków. Inwestując w lokaty bankowe musimy się liczyć z krótko lub długoterminowym zamrożeniem kapitału. Korzyści płynące z odsetek lokat są również często uzależnione od wywiązania się z umowy, która polega zwykle na upłynięciu terminu lokaty.


Istnieją również lokaty, których przerwanie nie musi się wiązać w całkowitą utratą odsetek, a które zapewniają nam je już po kilkumiesięcznym terminie. Konto oszczędnościowe natomiast charakteryzuje się możliwością wypłacania gotówki w dowolnym terminie, jednakże (jak w przypadku niektórych lokat bankowych) wysokość ich oprocentowania jest uzależniona od aktualnej sytuacji na rynku finansowym. Jak oprocentowanie lokat tak i kont oprocentowanie kont oszczędnościowych zależne jest od czasu, jaki nasze pieniądze spędzą w banku oraz od wysokości kwoty. Jak wiadomo- im wyższa kwota, tym większe zyski, jednak wpłacając nasze fundusze na konto musimy się liczyć z ciągłymi skokami stopy procentowej. Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość opłat za wypłatę gotówki z takiego konta, gdyż zwykle tylko pierwsza wypłata nie będzie nas nic kosztować. Za kolejne wypłaty bank będzie już pobierać ustalone według siebie prowizje.

Zarówno w przypadku zakładania lokaty jak i konta oszczędnościowego musimy się liczyć z dość popularnym wymogiem otwarcia w tym samym banku konta osobistego, co nie każdemu będzie odpowiadać.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem między lokatą (które możemy porównać np. wpisując w wyszukiwarkę frazę „ranking lokat sierpień 2014” lub „porównanie lokat”) a kontem oszczędnościowym (których bogate oferty znajdziemy na stronach internetowych banków lub w rankingach), powinniśmy wziąć pod uwagę główny aspekt, jakim jest czas, na który możemy umieścić swoją kwotę w banku. Jeśli mamy w perspektywie długoterminowe przetrzymywanie naszych oszczędności bez przymusu korzystania z nich, to idealnym rozwiązaniem będzie dla nas lokata, której odsetki (po jej upływie) będą wyższe i pewne. Natomiast, jeśli nasz kapitał wymagać będzie obrotu, to lepszym rozwiązaniem okazuje się być konto oszczędnościowe, które da nam możliwość wypłacania i wpłacania różnych kwot (co objęte będzie niestety również prowizją), jednakże naruszenie wpłaconej kwoty nie będzie się liczyło z definitywnym zakończeniem transakcji (jak w przypadku lokaty terminowej). Decydującymi czynnikami przy wyborze pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi powinny być zatem; czas trwania oraz nasze indywidualne potrzeby względem obracania daną gotówką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz