piątek, 18 lipca 2014

Podstawowe informacje o lokatach bankowych

Lokata bankowa jest umową zawieraną pomiędzy bankiem, a klientem. Według jej założeń klient jest zobowiązany do wpłacenia na specjalnie wygenerowane w tym celu konto bankowe określoną w umowie kwotę pieniędzy, natomiast bank po upływie wyznaczonego w umowie terminu, zwraca mu jego fundusze, powiększone o odsetki.


W jaki sposób pozyskujemy odsetki od wpłaconej na lokatę kwoty


Odsetki najczęściej są określone w skali roku. Na przykład: jeśli założymy lokatę o oprocentowaniu 5% w skali roku na okres 6 miesięcy to nasz kapitał powiększy się o 2,5% (bo 6 miesięcy stanowi 1/2 roku). Kwota ta (niestety) zostanie pomniejszona poprzez odtrącenie podatku, który wynosi 19% od kwoty odsetek.

Rodzaje lokat


Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, co do założenia lokaty, powinniśmy się zapoznać z rodzajami lokat. Lokaty bankowe dzielimy na: terminowe (odnawialne i nieodnawialne), rentierskie, pieniężne, dwu-walutowe (Dual Currency Deposit) i dynamiczne. Ważne jest byśmy umieli odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka jest najlepsza lokata dla mnie?

Jak wybrać bank?


Wybierając bank, w którym założymy lokatę, powinniśmy zwrócić koniecznie uwagę na: wysokość oprocentowania lokaty oferowanej przez daną instytucję bankową, czas na jaki włożymy pieniądze na daną lokatę (uzależniony od tego jak długo możemy się „obejść” bez tych funduszy) oraz to czy dany bank jest bankiem wiarygodnym. Kiedy bank jest wiarygodny? Wiarygodny bank to taki, który długo już prosperuje na rynku, cieszy się dobrymi opiniami klientów i jest chwalony przez internautów (co możemy przeczytać na różnych, niezależnych forach internetowych). Wybierając bank, w którym chcemy założyć lokatę, warto znaleźć w Internecie porównanie lokat oferowanych przez różne banki. Opierając się na takim rankingu dużo łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję.

Lokaty – co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć


Warto pamiętać, że lokaty są dobrym pomysłem na zarabianie i powiększanie swoich oszczędności z uwagi na ich bezpieczeństwo. Nawet w przypadku, jeśli będziemy zmuszeni zerwać lokatę nie stracimy nic z wpłaconego przez nas kapitału (wyłączając objętą ryzykiem finansowym lokatę dwu-walutową!).

Pamiętajmy też o tym, że jeżeli wybierzemy lokatę terminową to najlepsza jest lokata terminowa nieodnawialna, z uwagi na często następujące zmniejszenie oprocentowania lokaty po ponowieniu lokaty odnawialnej.

1 komentarz:

  1. Ogólnie ja rzadko kiedy korzystam z takich ofert jak lokaty, ale może kiedyś się bardziej nad tym zastanowię. Jak dla mnie bardzo fajną sprawą jest ranking 10 najpopularniejszych banków https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-mobilne/10-najpopularniejszych-bankow-i-ich-aplikacje-mobilne/ w których chętnie klienci korzystają z ich aplikacji mobilnych.

    OdpowiedzUsuń