wtorek, 1 lipca 2014

Krótkoterminowa, kwartalna czy długoterminowa lokata?

Interesuje cię krótkoterminowa, czy może długoterminowa lokata? Zmienny procent, czy stały i stabilny wskaźnik wzrostu? Twierdzenie, że najlepsze lokaty to rachunki jedno lub kilkumiesięczne nie daje konkretnego oglądu sytuacji. O względnych porównaniach możemy mówić dopiero w przypadku zestawień z lokatami, których długość trwania jest taka sama. 

Porównanie lokat krótkoterminowych, czyli trwających maksymalnie do dwóch miesięcy, wskazuje, że najatrakcyjniejsze rachunki oferują swoim klientom procent zysku powyżej kilku procent. Należy pamiętać, że procent ten jest liczony w skali roku, podczas gdy lokata krótkoterminowa trwa maksymalnie jedną czwartą tego okresu! Zwolennicy szybkiego zarobku i wkładania w rachunek dużej gotówki powinni więc rozważyć otworzenie lokaty krótkoterminowej.
Efektywne oszczędzanie można rozpocząć także w lokatach trwających dłużej. Lokaty kwartalne mają podobną wskaźnik procentowy jak krótkoterminowe. Często – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ofertą promocyjną – na tego rodzaju lokatach można zaoszczędzić naprawdę ciekawe sumy.
Dalej mamy lokaty bankowe długoterminowe, czyli trwające 12 i więcej miesięcy. Wraz ze wzrostem długości trwania lokaty spadają też wysokości oprocentowania. Jest to powszechna tendencja stosowana przez banki. Na rynku znaleźć można jednak kilka ofert, których procent zysku wciąż przekracza wartość standardowych lokat. Najlepsza lokata - na czas 24 miesięcy posiada stałe oprocentowanie. Podobnie jak w lokatach trwających krócej mówimy tu o rocznej skali zysku. Nie musimy też zakładać rachunku osobistego.
Ostateczny wybór należeć będzie do klienta. Porównywanie lokat okazuje się nie taką łatwą sprawą na jaką wygląda. Dostosowanie własnego wkładu do czasu trwania rachunku jest sprawą podstawową. Czas i oprocentowanie lokat bankowych to jedno, ale detale regulaminowe to drugorzędna, lecz równie kluczowa kwestia. Bez sprawdzenia tych drugich możemy się w przyszłości niemile rozczarować. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz