środa, 11 marca 2015

Lokaty jako jedna z bezpieczniejszych form oszczędzaniaLokaty bankowe to jedna z odmian depozytów bankowych, dzięki którym posiadacze wpłaconego kapitału mogą posiąść dodatkowe pieniądze. Jest to w teraźniejszych czasach wciąż najkorzystniejszy sposób na ulokowanie większej sumy pieniędzy w celach zarobkowych. Znalezienie najlepszej lokaty nie jest jednak takie szybkie, jakby się to mogło na początku wydawać. Na co więc należy zwrócić uwagę, jeżeli pragnie się mieć depozyt bankowy?


Na początku pod uwagę potrzeba wziąć oprocentowanie lokat, ponieważ to od tego współczynnika w większości przypadków uzależniona jest suma profitów, jakie będzie można na takim depozycie zarobić. Tutaj również powstaje pytanie – czy kapitalną metodą na rozmnożenie środków na lokacie będzie oprocentowanie stałe czy zmienne? Przez niektórych za najlepsze lokaty postrzegane są te, które posiadają stałe oprocentowanie, ponieważ są o wiele stabilniejsze – posiadacz depozytu wie na starcie bowiem, jakie będą dochody, gdyż równe oprocentowanie pozwala na wykonanie odpowiednich wyliczeń. Inni natomiast nastawiają się na otworzenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednak wypadku niełatwo obliczyć z wyprzedzeniem, jaki będzie zysk z lokaty, bowiem przez etap jej funkcjonowania oprocentowanie będzie się zmieniać, przez co naliczanie odsetek podobnie może być większe bądź mniejsze.

 Która  lokata będzie doskonałą metodą na łatwy zysk? Niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zbliżone pytanie. Jeśli stopy procentowe rosną w kraju, trzeba pomyśleć na przykład nad lokatą ze zmieniającym się oprocentowaniem, ponieważ zwiększenie się stopy powoduje pokazanie się korzystniejszych ofert lokat w bankach, tj. mających lepsze oprocentowanie. Wtedy na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem z takich zmian korzysta się natychmiast, tymczasem w przypadku lokaty ze stałym oprocentowaniem, jej założyciel będzie musiał zerwać lokatę, albo też poczekać do jej zakończenia i wówczas dopiero będzie mógł założyć kolejną, na korzystniejszych zasadach. Do tego czasu jednak stopy procentowe jeszcze mogą spaść. Należy przed założeniem którejkolwiek lokaty w banku przeanalizować ranking lokat i zobaczyć, który z banków może zaproponować sprzyjające warunki, zarówno dla depozytu ze stałą, ale i zmienną stopą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz