piątek, 18 grudnia 2015

Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?

Statystyki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z popularnych form oszczędzania oferowanych przez współczesne instytucje bankowe. Jest to przede wszystkim lokata oraz konto oszczędnościowe. Pierwsze z nich jest zdecydowanie gorszym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią przewidzieć swojej najbliższej przyszłości i nie wiedzą, kiedy będą im potrzebne ich mozolnie gromadzone oszczędności.


Warto dołożyć wszelkich starań do tego, aby mieć ich jak najwięcej. Wracając do meritum sprawy, lokaty bankowe charakteryzują się tym, że niemożliwe jest w ich przypadku wypłacanie środków finansowych przed upłynięciem czasu trwania lokaty, co zgodnie z tym, co zostało napisane wcześniej, jest sporą wadą dla osób żywiołowych, żyjących z dnia na dzień. Wypłata swoich oszczędności oznacza utratę wszystkich wcześniej zgromadzonych odsetek. Jeśli mamy zamiar zdeponować wszystkie swoje oszczędności, to nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ we współczesnym życiu nie lada wyzwaniem byłoby przewidzenie wszystkich sytuacji pojawiających się w życiu.

Najlepsza lokata charakteryzuje się tym, że jej czas trwania jest dopasowany do indywidualnych preferencji klienta banku. Jeśli deponuje on tylko pewną część swoich wszystkich oszczędności, to lokata może trwać naprawdę długo, ponieważ w przypadku pojawienia się nieprzewidywalnych wydatków możemy skorzystać z innej części oszczędności. Najnowszy ranking lokat dostępny na stronie polskabankowosc.com.pl.

Oprocentowanie lokat – najważniejszy parametr


Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie od oprocentowania zależy wysokość naszego zysku. Czym jest ono wyższe, tym oczywiście lepiej. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli lokata jest oprocentowana na 3%, to po wpłaceniu 1000 złotych i upłynięciu jednego roku, nasz zysk będzie wynosił 30 zł. Jest to dość proste, ale pamiętajmy również o istnieniu podatków nakładanych na „pracujące” oszczędności. Nie zapominajmy także o ewentualnych opłatach czy prowizjach za prowadzenie tego produktu bankowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz