poniedziałek, 8 września 2014

Czym są instrumenty finansowe?

Instrumentem finansowym nazywamy kontrakt, który zawiera się pomiędzy dwiema stronami, uzależnionymi przezeń od siebie finansowo. Ekonomia wyróżnia zaś trzy ich rodzaje, z czego pierwszy to instrumenty typu dłużnego (wierzycielskiego), w których jedna strona pożycza określony kapitał stronie drugiej, a druga strona jest zobowiązana do jego spłaty w określonym terminie, instrumenty typu udziałowego (własnościowego), w których jedna strona zbywa się części praw do swojego przedsiębiorstwa stronie drugiej, a także instrumenty typu pochodnego (terminowego), w których dwie strony planują transakcję w przyszłości, a do tej musi dojść obowiązkowo. Definicja instrumentów finansowych rzutuje więc dość jasno na to, jak można dziś powiększać swe finanse osobiste, dlatego warto się zeń zapoznać, tym bardziej że to nie koniec.


Instrumenty finansowe w świetle polskiego prawa

Jak zaś wyglądają takowe w świetle polskiego prawa? A no bardzo przejrzyście, ponieważ wyróżnia ono papiery wartościowe, które zna właściwie każdy, kto swe finanse próbował pomnożyć, oraz instrumenty nimi niebędące, takie jak na przykład kontrakty terminowe na stopę procentową, kontrakty na różnicę, czy instrumenty, które nie zostały dopuszczone na rynku typu regulowanego. Co ciekawe, istnieje jeszcze jeden podział, a mianowicie podział ze względu na możliwości obrotu, gdzie wyróżniamy instrumenty finansowe typu zbywalnego, dzięki którym nasze finanse podlegają pod system obrotu, a do których należą przykładowe lokaty, oraz instrumenty finansowe typu niezbywalnego, które owemu obrotowi nie podlegają, a do których należą przykładowe konta bankowe. Zanim więc ktokolwiek zacznie sobie przybliżać inwestycje za ich pośrednictwem, powinien dokładnie rozeznać się właśnie w tym, do czego każde z nich służą.

Źródła informacji

Gdzie jednak i owe instrumenty, i inwestycje najlepiej jest zgłębiać? Najlepiej w sieci internetowej na portalu polskabankowosc.com.pl, w której dowiemy się czegoś więcej o depozytach bankowych, poznamy istotę skarbowych bonów, zrozumiemy różnicę pomiędzy akcjami i obligacjami, zapoznamy się z definicjami produktu ustrukturyzowanego czy instrumentów pochodnych, i ogólnie, w której przybliżymy sobie każdą tematykę, z jaką wiążą się nasze finanse osobiste.

2 komentarze:

  1. Ja niestety jestem laikiem jeśli chodzi o kwestie bankowości i ekonomii. Chociaż ostatnio zainteresowałem się wpisem https://www.przelewy24.pl/blog/czym-sa-e-portfele-i-dlaczego-nieustannie-zyskuja-na-popularnosci ponieważ e-portfele stają się bardziej popularne. W końcu praktycznie każdy z nas trzyma oszczędności w takich wirtualnych portfelach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem instrumenty finansowe to wszystko to co łączy dwie strony danego kontraktu. Prostym przykładem jest np. płatność poprzez https://www.cashbill.pl gdzie tymi dwiema stronami w płatności jestem ja i oczywiście system płatniczy. Ja to właśnie rozumiem w taki sposób.

    OdpowiedzUsuń